e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


eKorekta24.pl :: Portal językowo-literacki eKorekta24.pl :: Portal językowo-literacki

http://www.ekorekta24.pl/component/ninjarsssyndicator/?feed_id=1Kłopotliwe orzeczenie imienne - "20 akcji zostało sprzedanych" czy "20 akcji zostało ...

Sporo pytań, które kierujecie do nas w mailach i na Facebooku, dotyczy orzeczenia imiennego. Czyli takiego:

Łącznik (być/stać się/okazać się etc.) + Orzecznik (przymiotnik, rzeczownik, zaimek…).

Rozprawmy się zatem z dwiema najpowszechniejszymi wątpliwościami dotyczącymi tej - bardzo przecież popularnej - konstrukcji.

Więcej…
Interpunkcja w wyliczeniach: przecinki, średniki, a może nic?

Chciałabym prosić o wyjaśnienie kwestii interpunkcji w wyliczeniach - szczególnie w tekstach marketingowych, ulotkach, broszurach. Jakie zasady tam obowiązują?

Więcej…
Podmiot towarzyszący ("ktoś wraz z kimś") - orzeczenie w liczbie pojedynczej czy mnogiej?

Mam taki tekścik: "Nad zbrukanym brukiem kraczą wrona z krukiem: - Któż to tak pobrudził bruk? - skrzeczy gniewnie kruk. - Na pewno nie wrona - odburknęła ona". Pojawia się wątpliwość, czy poprawne jest napisanie "kraczą wrona z krukiem", czy też powinno być "kracze wrona z krukiem"? A może obie formy są poprawne?

Więcej…
Wymuszone słowa to nie są dobre słowa - wywiad z pisarzem Krzysztofem Bieleckim

O książkach lepszych od używek, wymówkach początkujących autorów i manipulowaniu umysłem czytelnika rozmawiamy z pisarzem Krzysztofem Bieleckim, którego dwie publikacje mieliśmy przyjemność redagować.

Jego motto brzmi "Sekrety, tajemnice, intrygi". Twórca niestandardowych działań w przestrzeni miejskiej - od ukrywania w mieście kapsuły czasu, przez tworzenie galerii w zakamarkach, po skomplikowane gry miejskie, które wywołały lawinę podobnych inicjatyw w całym kraju. W swoich książkach za każdym razem stara się zawrzeć coś, czego nie było nie tylko w jego poprzednich tekstach, lecz także - o ile to możliwe - w literaturze w ogóle, stąd bywa postrzegany jako autor rzeczy hermetycznych.

Więcej…
"Państwo" czy "Państwa" - błąd fleksyjny czy "tylko" literówka?

"Przekazujemy w Państwa ręce załączoną publikację w nadziei, że jej lektura wpłynie na Państwo inspirująco". Moje pytanie brzmi: czy w powyższym zdaniu poprawna forma to "wpłynie na Państwo", czy też powinno być "wpłynie na Państwa"?

Więcej…
7-9 lipca 2014 r.: konkurs eKorekty na Facebooku

W ostatnim czasie polubiła nasz fanpage dwutysięczna osoba. Chcieliśmy to uczcić, więc zorganizowaliśmy konkurs dla tych, którzy lubią czytać i mają ochotę wzbogacić swoją biblioteczkę. Startujemy 7.07 o 17.07.

Więcej…
Formatowanie dialogów w powieści - myślnik na początku czy na końcu wersu?

Poruszam ten temat, bo obserwuję zamęt w edycji dialogów. Otóż wiele wydawnictw (wg moich obserwacji: połowa) ślepo stosuje zalecenia przedstawione w tekście Myślnik na początku - czy końcu wiersza?. Gdy czyta się go ze zrozumieniem, można stwierdzić, że uwagi autora o zalecanej pozycji myślnika na końcu linii nie dotyczą kreski dialogowej. Łamacze tekstu i DTP-owcy jednak tego nie rozumieją. Spotykamy się więc nagminnie z błędnym łamaniem dialogu. Moim zdaniem wyróżnikiem nowego akapitu jest wcięcie, nie kreska dialogowa

Uważam, że upowszechnienie poprawnego sposobu łamania dialogów jest ważne. Liczę na Państwa współudział.

Więcej…
Szkolnej polszczyzny cząstki eleMENtarne (cz. II)

Siedem grzeszków głównych siedmioma grzeszkami głównymi, ale język ministerialnego podręcznika dla pierwszaków ma też kilka istotnych plusów, na które warto zwrócić uwagę.

Więcej…
Szkolnej polszczyzny cząstki eleMENtarne (cz. I)

Elementarz

Fot. MEN


Czyli słów kilka o języku bezpłatnego ministerialnego podręcznika dla klas pierwszych.

Jak wielu cieszę się, że mama nie stoi już przy garach oraz że w klasie są dziewczynka na wózku i chłopiec innej rasy. Jak wielu ubolewam, że budynki w książce wyglądają jak wizualizacje wykonane przez niewyrafinowanego dewelopera. I jak wielu zastanawiam się, czy tablet Toli to najwłaściwszy odpowiednik kota Ali z elementarza Falskiego.

To wszystko zostawiam jednak socjologom, grafikom, metodykom nauczania początkowego. I biegnę na swoje podwórko, by przyjrzeć się językowi ministerialnego podręcznika (dzięki któremu dowiedziałam się, kim jestem z zawodu - ale o tym później, w następnym odcinku).

Więcej…
Przecinek przed "ile" - stawiać czy nie?

Mam niemałą zagwozdkę w związku z takimi zdaniami: "Nieważne(,) ile razy to powiesz, niczego to nie zmieni" oraz "Niczego to nie zmieni, nieważne(,) ile razy to powiesz". Według słownika przed "ile" należy wstawić przecinek. Wydaje się, że w pierwszym zdaniu wstawienie go jest w miarę logiczne, jednak w drugim mam wrażenie, iż nie powinno go być. Która wersja jest poprawna: ta z przecinkiem czy bez niego?

Więcej…