e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


Najnowsze - Kultura Industrialna Najnowsze - Kultura Industrialna

http://ikultura.net/atom/index.php?format=feed&type=rssMiędzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

/W 2010 roku odbędzie się czternasta już edycja Festiwalu. Teatry gościć będą w odkrytej na nowo dla miasta, niezwykle malowniczej i nieodległej od gdańskiej starówki dzielnicy – na Starym Przedmieściu. FETA – wydarzenie na skalę trójmiasta wyjątkowe, każdego roku ukazuje miasto w innym świetle – tym razem jako naturalną scenografię przedstawień ulicznych z całego świata. FETA każdego roku odkrywa miasto na nowo. W scenerii opływu Motławy i bastionów swoje spektakle zaprezentują teatry z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Włoch, Rosji, Polski oraz Niemiec.


Perstilent Assault w Krakowie

29 sierpnia 2010 r.w Krakowie za sprawą Mythrone Promotion odbędzie się koncert pod hasłem Pestilent Assault. Do udziału w pierwszej edycji tej w zamierzeniu cyklicznej imprezy zostali zaproszeni...


Atmospheric Magazine, wywiad

src=http://atmospheric.pl/cms/images/stories/atmo16.jpgMiałem teraz mocną zagwózdkę co zrobić z tym wywiadem. Katarzynę z Atmospheric Magazine postanowiłem przepytać kiedy tylko zapoznałem się z lekturą numeru 15. Minęły tygodnie z mojej strony, czas ze strony rozmówcy, aż w międzyczasie Kultura Industrialna została zamrożona, być może na dobre. Nie mam pojęcia czy ktoś w ogóle jeszcze odwiedza tę stronę, tym bardziej, że cała moja energia skierowana jest na Industrial Culture jak i nadchodzące nowe projekty. Jak to powiedział nieświadom jeszcze tego, że czas nie istnieje Mikołaj Gogol - Wszystko ma swoją kolej, miejsce i czas – poniżej rozmowa z Katarzyną Karaś, dotycząca poniekąd numeru 15 wydawnictwa, ale odpowiedzi są już poziomu kolejnego numeru. Zatem, zapraszam.


Tuwa - kraina duchowości w centrum Świata

Projekt zorganizowany przez Ministerstwo Kultury Tuwy, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.


Hatha Joga

Jest 00:14, rozpoczął się mój ostatni dzień pracowniczy w Dublinie. Powinienem być po kolejnej sesji hatha jogi w londyńskim Queen’s Mother Centre wczoraj, ale sprawy zawodowe ostatnio odsunęły mnie od tego niepowtarzalnego przeżycia. Siedząc na hotelowym łóżku staram się wykorzystać czas na opanowanie nieco teorii związanej z dziedziną, która mnie tak zafascynowała z empirycznego punktu. Spróbuję w jakiś sensowny sposób skompilować nieco informacji, aby podzielić się tym z wami, a może zainspirować do otwarcia się i spróbowania samemu wzięcia udziału w grupowych zajęciach hatha jogi. Joga) jest staroindyjską sztuką, mającą dopomóc człowiekowi odpowiedzieć na odwieczne zaproszenie Najwyższego, Brahmana, do pełnego poddania się i zjednoczenia z Nim na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i duchowej. Jest ona ścieżką, z pomocy której może korzystać każdy, niezależnie od wyznawanej religii czy światopoglądu. Jedną z kilku autentycznych szkół jogi jest hatha joga.
An.Unna.Ki, dźwięczny trybut dla sumeryskich bogów

//W dzisiejszych czasach wśród ludzi nie będących znawcami kultury starożytnej, słowo Anunnaki budzi albo new-ageowy zachwyt, albo pseudonaukowy niesmak. Nazwę tą bowiem spopularyzował Zecharia Stichin w swojej twórczości. Dokonał on pewnej dość subiektywnej analizy sumeryjskich mitów i uznał, że Anunnaki byli rasą istot pozaziemskich, rdzennie zamieszkujących zaginioną planetę Nibiru. Anunnaki, Annunaki lub Anunaki (sum. z królewskiej krwi albo ci co przybyli z nieba na ziemię) - w mitologii sumeryjskiej grupa najwyższych w panteonie bóstw, będących dziećmi boga niebios, Anu oraz bogini ziemi Ki, m.in. bóg mądrości Enki oraz bóg-władca świata Enlil. Zgodnie z mitem Enlil dokonał później rozdzielenia ziemi od nieba i objął władzę nad ziemią, niebo pozostawiając królestwem Anu. Mimo iż nie zachował się pierwotny, sumeryjski mit o stworzeniu świata, opowieść ta zrekonstruowana została na podstawie pośrednich przekazów oraz babilońskiego poematu kosmo- i teogonicznego Enuma Elisz (Gdy na wysokościach).
Surtsey - niesamowita wyspa

width=226width=5Czasem jadąc do pracy pociągiem wertuje kalendarium i notuje zdarzenia, wydarzenia, o których sam chcę się więcej dowiedzieć i automatycznie przelać je na cyfrowy papier :) Tym razem moje skojarzenie było dość silne, bo z Islandia - miejscem, do którego ciągnie mnie jakaś specyficzna siła. Minęło co prawda kilka dni od rocznicy, którą chcę wspomnieć, nie mniej temat zdaje się być wciąż atrakcyjny. Przynajmniej dla mnie. 14 lisopada 1963 roku z Atlantyku wyłoniła się wyspa wulkaniczna Surtsey, przynależąca do terytorium Islandii, jednocześnie ze względu na położenie geograficzne najdalej na południe wysunięta część tego kraju. 14 listopada 1963 r. o godz. 7.00 rano kucharz islandzkiego statku rybackiego Isleifur II zauważył chmurę dymu wydobywającego się z oceanu. Zaalarmował kapitana Gudmara Tómassona, który z kolei zaalarmował stację radiową na wyspie Heimaey w archipelagu Vestmannaeyjar, leżącym na południu Islandii. Wybuch wulkanu miał miejsce na głębokości ok. 130 m. W niesłychanym tempie wylewająca się lawa z podwodnego wulkanu stygła w zimnej wodzie, tworząc wysoką górę. Co chwila z fal morskich wyskakiwały czarne chmury. Wielka chmura szybko wzniosła się na wysokość 4 km, a po kilku godzinach na 6 km tak, że była widoczna w Reykjaviku. W końcu chmura osiągnęła wysokość 10 km.
Palindromy czytaj tak i wspak

src=http://www.ire.pw.edu.pl/mambo/images/stories/do_biografii/t_morawski.jpgsrc=http://ikultura.net/atom/images/stories/+blank.gifPalindromy są to słowa, zdania, wiersze lub inne utwory , które czytane wprost i wspak są takie same. Nazwa „palindrom” pochodzi z greckiego (palin - wracać i dromos – droga). Nazwa ta się przyjęła w wielu językach, po angielsku, francusku, – „palindrome”, po hiszpańsku, włosku – „palindromo”, „palindrom” to także nazwa rosyjska. Mają palindromy długą historię. Anglicy twierdzą, że pierwsze słowa, którymi Adam przywitał Ewę w Raju były palindromem: madam, I`m Adam. Mówiąc bardziej serio, pierwsze palindromy były pisane około 2300 lat temu przez Sotadesa z Maronei. Do palindromów przywiązywano dawniej dużą wagę. Świadczy o tym inskrypcja na grobie twórcy kanału Panamskiego: a man a plan a Canal Panama. Zdanie niezbyt udane gramatycznie – ale palindromiczne. Palindromy mogą też przynosić praktyczne skutki. W czasie wyborów prezydenckich w USA znany był palindrom: no „x” in Nixon, który nie przyniósł szczęścia jednemu z kandydatów, gdy wyborcy nie postawili „x” przy jego nazwisku.


Nowy grzebień częstości pokazuje zęby

style=nullwidth=5Optyczny grzebień częstości to rodzaj promieniowania laserowego, którego widmo składa się z szeregu wielu dobrze wyznaczonych, równoodległych częstości. Optyczny grzebień częstości powstaje, kiedy w laserze impulsów z synchronicacją modów wyeliminuje się fluktuacje częstości powtarzania impulsów oraz zmiany fazy kolejnych impulsów. W 2005 roku Theodor Hänsch i John Hall otrzymali połowę nagrody Nobla z fizyki za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej, w tym technikę optycznego grzebienia częstości. Wreszcie, po okresie badań, optyczny grzebień częstości wreszcie załużył na swoją nazwę. Naukowcy z Uniwersytetu Konstanz w Niemczech oraz Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) w Stanach zbudowali pierwszy optyczny grzebień częstotliwości - narzędzie do precyzyjnego mierzenia różnych częstotliwości widzialnego światła, które w zasadzie wyglądają jak grzebień.
Ten który ma głos lwa

src=http://msp64.photobucket.com/albums/h162/theotherside07/Avalokitesvara.jpgsrc=http://ikultura.net/atom/images/stories/+blank.gifBodhisattwa to w buddyzmie tradycji mahayana istota, która przez systematyczne ćwiczenie wyzwalających działań dąży do stanu buddy, kierując się altruistyczną motywacją przynoszenia pożytku innym. Według popularnych, powierzchownych opinii bodhisattwa świadomie rezygnuje z wkroczenia do pełnej nirwany dopóki nie wyzwoli wszystkich istot. Jest to jednak pogląd błędny, niezgodny z naukami buddyzmu mahajany. Rezygnacja z własnego oświecenia ma charakter dydaktyczny i symboliczny, obrazując wagę altruistycznej motywacji ponad własne osiągnięcia. Wg nauk mahajany istnieje 10 kolejnych poziomów bodhisattwy, na których coraz głębiej rozpoznaje on swoją jedność ze wszystkimi istotami i zjawiskami oraz brak rzeczywistej natury tych zjawisk (pustość). Ukoronowaniem tej ścieżki jest stan buddy – pełne oświecenie. Wg tej nauki budda ma największe możliwości przynoszenia pożytku istotom, a nirwana nie jest egoistycznym przeżywaniem wyzwolenia z dala od istot i świata (jak naucza się na poziomie nauk buddyzmu Małej Drogi) lecz jest równoznaczna z całkowicie spontanicznym i bezwysiłkowym działaniem dla dobra wszystkich.