e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


Joga blog Maciej Wielobób Joga blog Maciej Wielobób

http://www.joga-blog.pl/feed/T.K.V. Desikachar "W sercu jogi"

Dziś ponownie piszę z poleceniem książkowym, jakoś tuż przed wakacjami pojawił się wysyp ciekawych wydań jogicznych w języku polskim. Tym razem o tym, że Wydawnictwo Septem opublikowało polskie tłumaczenie książki syna Krishnamacharyi - T.K.V. Desikachara pt. W sercu jogi.

Prawdę mówiąc, wiedziałem już od jakiegoś czasu, [...]

T.K.V. Desikachar “W sercu jogi jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
Medytacja: psychologia jogi w praktyce

Wydawnictwo “Tedson wydało właśnie książkę ucznia swamiego Ramy Bharati, swamiego Ajayi pt. “Medytacja: psychologia jogi w praktyce. Książka w bardzo wyważony i rozsądny sposób pisze o medytacji. Tak się zdarzyło, że napisałem krótki wstęp do tej pozycji, który poniżej załączam i który przedstawia moją opinię o książce.

* * *

Praktyka jogi [...]

Medytacja: psychologia jogi w praktyce jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
Krishnamacharya - fakty i mity…

Tirumalai Krishnamacharya zmarł w 1989 roku, więc stosunkowo niedawno, wielu (kto wie, może i większość?) czytelników tego bloga już było na świecie, jednakże jest to postać otoczona wieloma mitami. Nie ma co ukrywać, nieco w stylu indyjskim, sam wiele tych mitów tworzył, choć z dokładnej analizy jego kontaktów z jego długoletnimi uczniami wynika, że traktował [...]

Krishnamacharya fakty i mity… jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
O różnych głośnościach oddechu ujjayi…

Nie będę tym razem definiował oddechu ujjayi, jeśli ktoś chce poczytać więcej na ten temat odsyłam do tego obszernego postu.

Są 2 podejścia do prowadzenia oddechu ujjayi w praktyce asan robienie głośnego, bardzo “materialnego oddechu i oddychanie bardzo cicho, tak że oddech dla innych osób [...]

O różnych głośnościach oddechu ujjayi… jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
Czy joga i ajurweda coś nakazują?

Wielokrotnie spotykam się z tym, że ktoś mi mówi, że “przecież joga nakazuje to a to albo ajurweda “mówi, że należy postępować tak a tak. Czasem to mówią całkiem świadome osoby.

Otóż to nieprawda. Joga nic nie nakazuje. Zastanówmy się jak metoda, która ma prowadzić do wolności, może coś nakazywać. Ajurweda również nic nie nakazuje.

[...]

Czy joga i ajurweda coś nakazują? jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
Czym nie jest mula bandha?

Ostatnio jedna z moich uczennic przysłała mi maila, którego częściowo cytuję poniżej. Cytuję, ponieważ zadała ważne pytanie na temat powszechnych, a błędnych interpretacjach praktycznego wykonania mula bandhy. Oddajmy głos autorce maila:

Maćku mam pytanie dotyczącej anatomii mula bandhy.
Z tego co wiem to mula bandha, czyli m. dźwigacz odbytu to jeden z mięśni, [...]

Czym nie jest mula bandha? jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
Praca z ciałem na ścieżce medytacyjnej

Jeżeli chodzi o podejście do pracy z ciałem, to w szeroko pojętym środowisku jogi obserwuję najczęściej dwa skrajne podejścia, a niewiele podejść umiarkowanych.

Pierwsze z nich odrzuca jakąkolwiek pracę z ciałem jako coś zbędnego i marnującego energię, którą można przeznaczyć na “poważniejsze jak twierdzą zwolennicy tego podejścia kwestie w praktyce, czyli zazwyczaj pranajamę, [...]

Praca z ciałem na ścieżce medytacyjnej jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
Pranajama projekcyjna

Odwołując się do podziału technik pranajamy, który zaproponowałem kiedyś na blogu, dziś dwa słowa o tzw. pranajamach projekcyjnych.

Techniki te polegają na wysyłaniu świadomości oddechu w określone obszary w ciele wraz z wdechem lub wydechem. Najczęściej są wykonywane dla celów terapeutycznych (leczniczych). Dla niektórych osób będą naturalne i proste, dla [...]

Pranajama projekcyjna jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
40 "zasad" Inayata Khana

Kolejnym rodzajem praktyk jamy i nijamy są wspominane już na tym blogu Żelazne, Brązowe, Srebrne i Złote Zasady Inayata Khana, jednego z najwybitniejszych mistyków Indii. Praktyka jest tu dużo bardziej rozbita i skonkretyzowana niż np. w jamach czy nijamach u Patańdżalego, co pomaga skupić na w praktyce na konkretnym wycinku, który reprezentuje dana “zasada.

Praktyka [...]

40 “zasad Inayata Khana jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób
System 10 praktyk jamy i 10 praktyk nijamy

Większość z czytelników zapewne dosyć dobrze kojarzy klasyfikację praktyki jamy i nijamy u Patańdżalego (5 jam i 5 nijam). Jednakże jak wspominałem w poprzednim poście praktyki jamy i nijamy to nie tylko joga klasyczna. Poniżej przedstawiam dosyć dobrze znane [...]

System 10 praktyk jamy i 10 praktyk nijamy jest artykułem z bloga: Joga, medytacja (blog) - Maciej Wielobób