e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


Apiterapia, zdrowie z ula Apiterapia, zdrowie z ula

http://www.apiterapia.rostkowski.info/apiterapia.xmlwww.apiterapia.rostkowski.info - nowa strona o apiterapii
Mija trzy lata rozwoju strony www.pasieka.rostkowski.info zawierającej informacje o pasiece, jej ofercie i również informacje o leczniczych właściwościach produktów pszczelich sprzedawanych w pasiece. Postanowiono podzielić stronę na dwie. Pierwsza będzie zawierała informacje o pasiece, jej ofertę handlową. Druga będzie stroną o apiterapii, czyli o profilaktyce i leczeniu produktami pszczelego pochodzenia.


Ziołomiody, czyli zioła zakonserwowane przez pszczoły.
Ziołomiody są to syropy (soków roślin zielarskich z cukrem), przerobione, zakonserwowane przez pszczoły. Sacharoza z syropu zostaje rozłożona na cukry proste za pomocą enzymów dodawanych przez pszczoły. Pszczoły przerabiają w ten sposób syrop, aby był dla nich pokarmem, zapasem na zimę.Działanie lecznicze poszczególnych ziołomiodów jest zależne od rodzaju rośliny leczniczej, zioła użytego do jego wytworzenia. Znając działanie określonej rośliny leczniczej znamy działanie odpowiedniego ziołomiodu


Ziołomiody, ich rodzaje i zastosowanie w leczeniu
Działanie lecznicze poszczególnych ziołomiodów jest zależne od rodzaju rośliny leczniczej, zioła użytego do jego wytworzenia. Znając działanie określonej rośliny leczniczej znamy działanie odpowiedniego ziołomiodu. Omówiono ziołomiody: aloesowy, aroniowy, głogowy, nagietkowy, z bzu czarnego, pokrzywowy, rumiankowy, sosnowy, z lukrecją, tymiankowy.


Mleczko pszczele, eliksir młodości, płodności, ekstrakt życia
Mleczko pszczele wytwarzają młode pszczoły, karmicielki. Służy do karmienia młodych larw pszczelich, trutowych przez pierwsze 3 dni życia, oraz matki, królowej przez cały okres jej życia. Jak to się dzieje, że z takiego samego zapłodnionego jajeczka po 21 dniach powstaje pszczoła robotnica (samica nie zdolna do zapłodnienia i znoszenia jajeczek), a z innego już po 16 dniach powstaje większa, w pełni rozwinięta samica, zdolna do zapłodnienia i składania jaj.


Jad pszczeli, wszechstronny lek
Jad pszczeli wytwarzają pszczoły robotnice i matki. Służy im do obrony, walki z wrogami. Jad pszczeli składem zbliżony jest do jadu żmii, co jest powodem, że uodpornienie pszczelarzy na jad pszczeli w pewnym stopniu uodparnia na działanie jadu żmii. Jadem pszczelim leczy się reumatyzm, artretyzm, gościec, zapalenie korzonków nerwowych, egzemę, parodontozę, pyłkowicę, alergie, reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego, chorobę Buergera, zapalenie pęcherza moczowego i inne choroby.


Wosk pszczeli i jego zastosowanie w lecznictwie
Wosk pszczeli wydzielają pszczoły robotnice za pomocą gruczołów woskowych. Jest wypacany przez pszczoły dzięki spożywaniu dużej ilości miodu i pyłku. . Wosk znalazł zastosowanie w leczeniu kataru siennego, szeregu chorób skóry, wrzodów, czyraków, skaleczeń, ran, artretyzmu, dny, schorzeń reumatycznych, również jako środek ochronny skóry. Wosk powszechnie stosuje się w kosmetyce jako składnik kremów, maści, szminek itp. oraz w wielu gałęziach przemysłu.


Apiterapia - zdrowie z ula, inne metody leczenia
Inhalacje powietrzem ulowym według wielu pszczelarzy praktyków skutecznie leczy katar sienny i dobrze wpływa na drogi oddechowe. Pszczelarze stosują różne rozwiązania konstrukcyjne pozwalające pacjentom w sposób bezpieczny (nie narażając na użądlenia przez pszczoły) oddychać powietrzem nasyconym mikroklimatem wnętrza ula. Apilarnil, nowy lek wytwarzany z czerwiu trutowego. Jest to farmaceutyk pszczeli, wytwarzany z młodych larw trutowych, odznaczający się dużą aktywnością biologiczną.


Miód z czosnkem, cebulą i cytryną na przeziębienia.
Drobno pokroić i wymieszać ze sobą jedną cebulę, ząbki z jednej główki czosnku. Dodąć sok z jednej cytryny i dwie łyżki miodu (lipowego), wymieszać, przełożyć do słoika zamknąć i pozostawić na dobę w temperaturze pokojowej. Następnie wycisnąc sok. Stosować kilka razy dziennie przy kaszlu, zapaleniu gardła, przeziębieniach.


Kuracja zapobiegająca chorobie wieńcowej.
Wiosną siedem główek czosnku dokładnie rozdrobnić, następnie dodać do jednego kilograma płynnego miodu (najlepiej rzepakowego), dodać sok z siedmiu cytryn, wymieszać. Przełożyć do słoika, zamknąc i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na tydzień. Powstały syrop zużyć zażywająć 3 razy dziennie po łyżeczce. Kurację powtórzyć jesienią.


Mleczko pszczele, pozyskiwanie, dawki lecznicze, kuracje mleczkim.
Dawki mleczka pszczelego. Zalecane dawki wynoszą od 50 mg do 300 mg dla dorosłego człowieka, dzieci połowa dawki. Łyżeczka miodu z 2% mleczka zawiera około 200 mg mleczka.Stosować rano, 1/2-1 godziny przed śniadaniem lub 2-3 godziny po kolacji. Czyste mleczko najlepiej zażywać podjęzykowo (trzymać pod językiem kilka minut), przepłukując wcześniej usta.


Mleczko pszczele a choroby układu krążenia
Mleczko pszczele w leczeniu chorób układu krążenia. Mleczko rozszerza i ulastycznia naczynia krwi, również naczynia wieńcowe serca, reguluje ciśnienie krwi. Mleczko obniża poziom cholesterolu. Mleczko pszczele podaje się również podczas rehabilitacji po przebytym zawale mięśnia sercowego, polepsza ogólne samopoczucie.


Mleczko pszczele a choroby przewodu pokarmowego
Mleczko pszczele znalazło zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy, również choroby wrzodowej żołądka. Mleczko stosuje się w leczeniu stanów zapalnych jelita grubego, w przewlekłych zaparciach. Wspomaga leczenie skutków choroby alkoholowej, osłaniając wątrobę zapobiega marskości wątroby. Mleczko, konserwowane alkoholem skuteczne obniża poziom cukru u diabetyków, szczególnie w lżejszych postaciach.


Mleczko pszczele a geriatria, choroby nerwowe, psychiczne
Mleczko przyjmowane przez osoby starsze pomaga zapobiegać schorzeniom nerwowym, psychicznym, otępieniu starczemu, zwiększa energię życiową. Mleczko obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi. Stosuje się je więc w zaburzeniach krążęnia mózgowego, miażdżycy tętnic mózgowych, zaburzeniach krążenia wieńcowego, rehabilitacji po wylewach krwi do mózgu.


Mleczko pszczele a przemiana materii, płodność
Mleczko wzmacnia, zwiększa siłę życiową, usuwa zmęczenie. Mleczko zwiększa odporność organizmu na zakażenia. Zaleca się więc mleczko w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, w bezsenności, obniżeniu sprawności umysłowej. Płodność. Mleczko będąc regulatorem przemiany materii jest znanym afrozydiakiem. Stosowane jest zwykle w połączeniu z żeń-szeniem. Zalecane jest również mleczko pszczele kobietom w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią niemowląt.


Mleczko pszczele a choroby skóry, układu oddechwego, gardła, krtani, oczu.
Mleczko pszczele znalazło zastosowanie w leczeniu schorzeń skóry, stanów zapalnych skóry, trudnych do wyleczenia ran, odleżyn, oparzeń, ran żylakowych. Również korzystne wyniki uzyskiwano w leczeniu łojotoku skóry twarzy, liszajów rąk i nóg, tocznia rumieniowatego.


Czy miód mogą spożywać dzieci poniżej pierwszego roku życia?
Większość naszej literatury nie zabrania spożywania miodu przez niemowlęta, w tym również literatura pisana przez lekarzy. Podają dawki spożycia miodu, np: oseski od pierwszego tygodnia życia 5 gram, niemowlęta 7 gram.Jednak spotyka się doniesienia (USA) o zatruciach dzieci poniżej pierwszego roku życia bakterią Clostridium botulinum. Bakterie te namnażają się w jelitach i uwalniają toksyny prowadząc do choroby zwanej botulizmem dziecięcym.


Azjatycka mieszanka poprawiająca potencję.
Potencja. Problem impotencji zwykle związany jest z niskim poziomem energii fizycznej i psychicznej, często z depresją, dolegliwościami serca. Mleczko pszczele pomaga w usuwaniu tych dolegliwości i jest jednocześnie środkiem zwiększającym potencję.


Świece woskowe, likwidują szkodliwy zapach dymu tytoniowego, odświeżają powietrze.
Świece woskowe. Płonąca świeca woskowa to prawdziwie naturalne źródło światła. Naturalny, bezdymny, ciepły płomień świecy woskowej urzeka każdego, przy tym rozchodzący się przyjemny zapach miodowo-propolisowy uspokaja, poprawia samopoczucie. Świece woskowe.Nic dziwnego, że świece woskowe od tysięcy lat używane są w świątyniach jako źródło ofiary.


Owocowy ocet z miodem
Zdrowe, umyte jabłka, gruszki lub wydrylowane śliwki przepuścić w całości przez maszynkę do mięsa. Następnie na kilogram miazgi owocowej dajemy litr przegotowanej dobrej wody, trzy łyżki miodu, 2 dag drożdży, jedną kromkę suszonego razowego czarnego chleba.Całość wymieszać, przelać do szklanego naczynia przykryć szczelnie płótnem i pozostawić na 10 dni w ciepłym miejscu. W czasie fermentacji od czasu do czasu wymieszać zawartość naczynia. Dalej ....


Marchew z miodem i morelami.
Do rondelka dać 6 pokrojonych w talarki marchwi, dodać dwie łyżki masła, poddusić na średnim ogniu przez kilka minut.Dodać 1/2 szklanki bulionu z kurczaka, 3łyżki drobno rozdrobnionych suszonych moreli, 2 łyżeczki miodu, łyżeczkę octu winnego, 1/4 łyżeczki cynamonu.Dusić kilka minut do uzyskania miękkości. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.


Pieczone jabłka z miodem
Do dużej miski dać łyżkę płynnego miodu, łyżkę oliwy z oliwek, 1/4 łyżeczki mielonych goździków, 1/4 łyżeczki cynamonu, szczyptę soli. Wszystko dokładnie wymieszać.Dziesięć dość twardych jabłek obrać, pokroić na duże kawałki (grubości 20-30 mm). Jabłka przekładać do miski, obtaczać tak, aby były pokryte zaprawą.Nagrzać piekarnik do 200°C, jabłka ułożyć w jednej warstwie na brytwanie i piec 10 minut. Następnie jabłka obrócić i piec 5-15 minut do miękkości. Dalej....


Chińskie metody na kaszel
1. Sporządzić miksturę z następujących składników: 1/4 łyżeczki imbiru, 1/4 łyżeczki ostrej papryki, jednej łyżki miodu, jednej łyżki octu winnego, dwóch łyżek wody. Wymieszać i wypić.2. Zagotować w małej ilości wody dwa rozdrobnione ząbki czosnku. Przelać do filiżanki, dodać jedną łyżkę oregano, jedną łyżkę miodu, wymieszać i wypić.


Apiterapia, trzy ciekawe filmy o leczeniu za pomocą produktów pszczelich
Pszczoły a twoje zdrowie - Apiterapia (40:59 min) Film omawia typy i odmiany najpopularniejszych polskich miodów oraz produktów pszczelich. W ciekawy sposób zaprezentowano nie tylko ich zastosowanie w profilaktyce ale i w lecznictwie. Apifitoterapia - leczenie produktami pszczelimi (47:04 min) Film prezentuje właściwości lecznicze poszczególnych odmian miodu oraz produktów pszczelich takich jak: mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, pierzga oraz propolis.