e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


Wiadomości. NBPortal.pl Wiadomości. NBPortal.pl

http://www.nbportal.pl/rss/nbportal.xmlZmiany w serwisie NBPortal.pl! Konieczna ponowna rejestracja!
NBPortal.pl towarzyszy Państwu od 2004 roku. Przez minione dziesięć lat nasz portal edukacyjny przybliża tajniki ekonomii przede wszystkim uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentom i nauczycielom. Dziękujemy, że jesteście Państwo czytelnikami naszego serwisu.


XIII edycja Konkursu na pracę pisemną
Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w kolejnej edycji Konkursu na pracę pisemną. Konkurs ogłaszany jest w dwóch kategoriach gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna.


Sierpniowa konferencja dla nauczycieli przedsiębiorczości i przedmiotów ekonomicznych w Szczecinie już za nami!
W dniu 29 sierpnia 2014 r. odbyła się zorganizowana przez Oddział Okręgowy NBP w Szczecinie i Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli konferencja dla nauczycieli podstaw przedsiębiorczości i przedmiotów ekonomicznych.


Na fali, czyli austriacka szkoła ekonomii
Dziś o dwóch książkach, których wydanie jest widomym znakiem, że także w Polsce rośnie zainteresowanie austriacką szkołą ekonomii. Autorem pierwszej z nich jest Jesus Huerta de Soto, profesor uniwersytetu w Madrycie i ma ona tytuł konkretny: Szkoła austriacka. Ład rynkowy, wolna wymiana i przedsiębiorczość. Tytuł drugiej jest bardziej poetycki: Walc wiedeński na Wall Street z podtytułem Ekonomia austriacka dla inwestorów giełdowych. Napisał ją Mark Skousen, także wykładowca akademicki, ale i doradca inwestycyjny o wielkim talencie popularyzatorskim.


Podręcznik startupu
To autentyczny podręcznik, manual, instrukcja obsługi, mapa drogowa jak stworzyć i prowadzić startup. Bez gwarancji, że dojedzie się według tej mapy do sukcesu, ale na pewno zwiększający jego prawdopodobieństwo


Przyznano nagrody zwycięzcom Olimpiady Przedsiębiorczości
10 czerwca 2014 r. w SGH w Warszawie odbyła się gala Olimpiady Przedsiębiorczości, podczas której laureaci IX edycji zawodów i ich opiekunowie merytoryczni odebrali dyplomy i nagrody. Na laureatów czekają ponadto indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce i stypendia. Zwycięzcom gratulacje złożyli prof. Tomasz Szapiro rektor SGH, prof. Eugeniusz Gatnar członek zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz prof. Leszek Balcerowicz. W trakcie uroczystości ogłoszono hasło kolejnej edycji zawodów Zarządzanie zmianą.


Władysław Grabski bez tajemnic.
Najnowsza wystawa w Narodowym Banku Polskim, zatytułowana Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju przybliża osobę Władysława Grabskiego jednej z najważniejszych postaci życia politycznego i gospodarczego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przy tej okazji po raz pierwszy publicznie zaprezentowano bogaty zbiór materiałów i eksponatów pochodzących m.in. z prywatnych archiwów rodziny Grabskich.


Biznesowe mądrości pruskiego generała
To, że wojna jest niezłym biznesem - wiadomo. To, że kiedyś działały armie zaciężne, które można było wynająć jak firmę do prowadzenia wojny, też wiemy z historii. Organizacje kupieckie jak Hanza czy Kompania Wschodnioindyjska prowadziły własne wojny. Ale czy każdy biznes to wojna?


Wolność księdza, wolność rynku.
Już sama okładka, tytuł i dopisek SVD (Societas Verbi Dovini, czyli Zgromadzenie Słowa Bożego) przy nazwisku autora intrygują. Jacek Gniadek SVD. Ekonomia Boża i ludzka. Kazania wolnorynkowe. Na okładce portfel i różaniec.


Nagroda Prezesa NBP za wybitną publikację przyznana
8 maja, podczas otwarcia wystawy Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju, zostały ogłoszone wyniki pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za wybitne publikacje książkowe z dziedziny bankowości i finansów.