e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


polska.pl - nauka polska.pl - nauka

http://rss.polska.pl/nauka.xml2 miliony nazw w domenie .pl
W nocy z 3 na 4 stycznia 2011 roku w prowadzonym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) krajowym rejestrze domen internetowych została zarejestrowana dwumilionowa domena pod nazwą tu-tam.pl. W ciągu dwóch ostatnich lat ich liczba wzrosła o 100 proc. Dwadzieścia lat po przyłączeniu do Internetu Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem ilości zarejestrowanych domen.


Minister Kudrycka: Mijający rok był bardzo dobry dla polskiej nauki
Minister nauki Barbara Kudrycka uważa, że mijający rok był bardzo dobry dla polskiej nauki. Minister, która była gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedziała, że największym sukcesem był fakt, iż udało się prawie jednomyślnie przegłosować w Sejmie ustawy reformujące naukę. Oznacza to, że uzyskano consensus polityczny w sprawie reformy nauki.


Powstanie Wielkopolskie jest mało obecne w podręcznikach historii
27 grudnia przypada 92. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że uroczystości z tej okazji odbędą się 27 grudnia w Poznaniu, a dzień później w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


Specjaliści w dziedzinie chemii budowlanej
Już wkrótce w Polsce będą mogli się kształcić przyszli specjaliści w dziedzinie chemii budowlanej. Porozumienie o utworzeniu tego unikatowego kierunku podpisały trzy uczelnie: Politechnika Łódzka, Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza.


Do Muzeum Warmii i Mazur wróciły cenne starodruki po konserwacji
Do olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur po konserwacji wróciły cenne starodruki; dwa woluminy autorstwa Krzysztofa Harktnocha, wydane we Frankfurcie w 1684 roku. Woluminy, których niepełny tytuł brzmi Alt- und Neues Preussen, zostały w XVII wieku wydane przez Martina Hallervordena i wydrukowane przez Johanna Andreae.


Krzysztof Ziółkowski o sondzie NASA Voyager-1
Zdaniem Krzysztofa Ziołkowskiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN, bezzałogowa sonda NASA Voyager-1 potwierdza to, co badacze Kosmosu ustalili w swoich teoriach. W tym tygodniu sonda, która jest w podróży kosmicznej od 33 lat, opuściła Układ Słoneczny.


Naukowcy ostrzegają - może nam grozić paraliż komunikacyjny
Naukowcy ostrzegają, iż w niedalekiej przyszłości może nam grozić paraliż komunikacyjny. Jego przyczyną będzie wiatr słoneczny, który zakłóci pracę nie tylko sieci telefonii komórkowej, ale również działanie urządzeń GPS.