e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


astronet.pl astronet.pl

http://news.astronet.pl/rss.cgiJeden z pierścieni Saturna jest inny niż pozostałe
Badania pokazują, że cząsteczki tworzące jeden z pierścieni Saturna są gęstsze, niż w pozostałych obszarach dysku. Może to oznaczać, że pierścień ten jest znacznie młodszy od pozostałych.


Ostatnie spojrzenie z bliska na Dione
Na nowych zdjęciach, pod sondą Cassini, rozpościera się lodowy krajobraz Dione - księżyca Saturna. Zostały one zrobione podczas ostatniego zbliżenia Cassini do tego małego świata. Dwa najnowsze zdjęcia ukazują powierzchnię Dione w najlepszej możliwej rozdzielczości.


Europejski Konkurs Kosmiczny wystartował!
Zapraszamy młodych odkrywców z całej Europy do wzięcia udziału w konkursie,w którym do wygrania są cenne nagrody: teleskopy, staże oraz wyjazdy zagraniczne.


Zespół z Kanady zwycięzcą European Rover Challenge. Białystok drugi
Kanadyjczycy zdominowali podium drugiej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Pierwsze miejsce zajęła drużyna University of Saskatchewan Space Design Team z Kanady. Tuż za nimi uplasowali się Polacy zPolitechniki Białostockiej (#next team). Na trzecim McGill University zMontrealu.


Żadna planetoida nie zagraża Ziemi!
W ostatnim czasie na wielu blogach i stronach internetowych można było odnaleźć nieprawdziwe informacje o zagrażającej nam planetoidzie. Rzekoma planetoida miałaby uderzyć w Ziemię pod koniec września (między 15. a 28.). Jak głosi plotka zderzenie nastąpiłoby w okolicach Zatoki Meksykańskiej.Artykuł napisał Marcin Kastek


Najbliższy Ziemi kwazar jest zasilany przez dwie czarne dziury
Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a astronomowie wykazali, że Markarian 231 (Mrk 231), odległa od nas o około 600 milionów lat świetlnych, to najbliższa Ziemi galaktyka zawierająca kwazar zasilany przez dwie czarne dziury krążące wokół siebie.


Niebo w drugim tygodniu września 2015 roku
Ten tydzień zacznie się od zakrycia jednej z gwiazd Plejad przez planetoidę. W niedzielę 13 września Księżyc przejdzie przez nów. Nie będzie to jednak zwykły nów, ponieważ tym razem tego dnia po powierzchni Ziemi będzie wędrował półcień Srebrnego Globu, a będzie to można zobaczyć z południowej części Afryki (w tym Madagaskaru) oraz z Antarktydy. Wcześniej na porannym niebie Księżyc zakryje gwiazdę Îť Geminorum, a następnie spotka się z planetami Wenus i Mars oraz gwiazdą Regulus. Przez całą noc widoczne są planety Neptun i Uran, natomiast wieczorem nisko na południowym zachodzie świeci planeta Saturn.


Zakrycie gwiazdy TYC 1800-02201-1 (+6,3 mag) przez planetoidę 2520 Noworosyjsk 7 września br.
W poniedziałkowy poranek 7 września ok. 2:28 UT (4:28 czasu polskiego) planetoida 2520 Noworosyjsk zakryje należącą do Plejad gwiazdę TYC 1800-02201-1, której jasność obserwowana wynosi +6,3 magnitudo. Pas zakrycia będzie przebiegał od Wysp Zielonego Przylądka w zachodniej Afryce, przez Polskę, po północno-zachodnią Rosję. Ze względu na położenie i jasność gwiazdy będzie to jedno z łatwiejszych do zaobserwowania tego typu zjawisk.


Zapoluj na rozbłysk słoneczny!
Od 19 do 27 września 2015, obserwatoria naziemne (DST/Sacramento Peak, SST/La Palma i koronografy w Białkowie koło Wrocławia oraz w Ondrejovie w Czechach) jak również orbitalne (SDO, IRIS) będą wpatrywały się w ten sam punkt na Słońcu oczekując na rozbłyski słoneczne. Do udziału w obserwacjach zaproszeni są astronomowie amatorzy.


Wybuchowa para oczami Hubble`a
Na zdjęciu widoczna jest gwiazda oznaczana jako Hen 2-427 lub WR 124 oraz otaczająca ją mgławica M1-67. Obiekty te znajdują się w gwiazdozbiorze Strzelca i są od nas oddalone o 15 000 lat świetlnych.