e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


Porady komputerowe - Sprzęt komputerowy Porady komputerowe - Sprzęt komputerowy

http://feeds.feedburner.com/sprzet_komputerowy/Dostęp do zaawansowanych ustawień twardego dysku
Twardy dysk to element komputera, na którego parametry pracy użytkownik ma niewielki wpływ, ale z wykorzystaniem specjalnej aplikacji dostosujesz pracę twardziela do swoich potrzeb, a także otrzymasz możliwość dokładnego śledzenia wydajności zapisu i odczytu danych.


Monitor CRT wyświetla zniekształcony obraz
Technologia kineskopowa (CRT) nie została jeszcze całkowicie wyparta przez nowsze rozwiązania bazujące na LED. Jedną z jej istotnych wad jest stosunkowo duża podatność na zakłócenia z zewnątrz. Większość zniekształceń obrazu nie będzie więc spowodowana sterownikami ani ich przyczyna nie tkwi też w samym sprzęcie, ale w jego otoczeniu.


Identyfikacja źródła problemu z wyświetlaniem obrazu
W przypadku jakichkolwiek problemów z wyświetlaniem obrazu odpowiedzialny za to może być przynajmniej jeden z dwóch komponentów komputera: karta graficzna albo monitor. Problem na szczęście tylko czasami dotyczy samego sprzętu, w takich przypadkach bowiem zazwyczaj niewiele można zrobić poza kosztowną wymianą podzespołów. Niekiedy pomoże zainstalowanie dodatkowego chłodzenia lub przełączenie karty graficznej do innego gniazda, jeżeli takie jest na płycie głównej.


Dostosowanie klawiatury do własnych potrzeb
Nie używasz klawisza [Windows], a może właśnie korzystasz z nowego laptopa i nie możesz przyzwyczaić się do tego, że niektóre klawisze znajdują się w innych miejscach? Możesz łatwo poradzić sobie z tym problem z pomocą specjalistycznego programu.


Sprawdzanie stanu kondensatorów
Wśród wielu elektronicznych układów użytych do budowy komputera kondensatory elektrolityczne szczególnie lubią ulegać uszkodzeniom. Objawem, że coś jest z nimi nie tak, bywa najczęściej losowe zawieszanie się komputera i brak możliwości jego włączenia po dłuższej przerwie w pracy.


Wykorzystanie dwóch lub czterech rdzeni procesora
Jeżeli masz procesor dwu lub cztero rdzeniowy (a dziś procesory jednordzeniowe są już tylko w słabszych netbookach i starszych komputerach), warto upewnić się, że oba rdzenie nie nudzą się tylko pracują dla Ciebie. Najczęściej jest bowiem tak, że większość aplikacji, zwłaszcza pisanych parę lat temu, korzysta tylko z pierwszego rdzenia procesora.


Gra informuje, że płyta jest nieprawidłowa lub w ogóle nie wykrywa jej obecności
W takiej sytuacji zacznij od upewnienia się, że wkładasz właściwą płytę CD/DVD i że nie jest ona uszkodzona w sposób mechaniczny, tzn. porysowana lub pęknięta. Przetrzyj ją też delikatnie miękką i suchą szmatką. Sprawdź czy Twój napęd obsługuje dany rodzaj płyt, np. może się okazać że Twoja nagrywarka nie odczytuje akurat dwuwarstwowych płyt DVD.


Błąd Wykryto oprogramowanie emulujące CD/DVD
Niektóre gry, w szczególności produkcji Electronic Arts, są dość wrażliwe na obecność w systemie programów posiadających opcje omijania zabezpieczeń czy tworzenia wirtualnych napędów. Dotyczy to w szczególności takich aplikacji jak Alcohol 120%, CloneCD, Nero Burning Rom czy Daemon Tools.


Rozwiązywanie problemów z DirectX
Technologia Microsoft DirectX służy do tego, aby system Windows mógł korzystać z przyspieszenia sprzętowego dostępnego w nowoczesnych kartach graficznych. Brak najnowszej wersji DirectX skutkuje najczęściej całkowitą niemożnością uruchomienia gry lub jej bardzo wolnym działaniem.


Prawidłowa instalacja i deinstalacja sterowników
Sposób w jaki instalujesz, odinstalowujesz lub aktualizujesz sterowniki do Twoich urządzeń, ma kolosalny wpływ na to czy komputer i oprogramowanie będzie działać poprawnie.