e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


interia.pl - świat interia.pl - świat

http://kanaly.rss.interia.pl/swiat.xmlŁotwa: Zwycięstwo przeciwników uznania rosyjskiego za drugi język oficjalny
Przytłaczająca większość uczestników niedzielnego referendum na Łotwie w sprawie uznania języka rosyjskiego za drugi język państwowy wypowiedziała się przeciwko tej propozycji.


Ambicje nuklearne Iranu grożą nową zimną wojną
Ambicje nuklearne Iranu mogą rozpętać nową zimną wojnę bardziej groźną od konfrontacji między Związkiem Radzieckim a światem zachodnim po II wojnie światowej - ostrzegł brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.


Głodujący Palestyńczyk odwołał się do Sądu Najwyższego Izraela
Prowadzący od 63 dni strajk głodowy Palestyńczyk Chader Adnan odwołał się do Sądu Najwyższego Izraela, żądając, by przywrócono mu wolność po wielomiesięcznym przetrzymywaniu bez procesu - poinformował w sobotę jego adwokat.


Francja: W Alpach znaleziono ciało zaginionego Polaka
W masywie Mont Blanc, we francuskich Alpach, znaleziono w sobotę na wysokości 2500 metrów n.p.m. ciało mężczyzny narodowości polskiej, zaginionego od grudnia 2011 roku - poinformowała agencja AFP, powołując się na żandarmerię.


Walki na granicy Czeczenii i Dagestanu. Wiele ofiar
Do 17 wzrosła liczba funkcjonariuszy sił specjalnych policji zabitych w czasie operacji przeciw rebeliantom na granicy Dagestanu i Czeczenii, republik na rosyjskim Północnym Kaukazie - poinformował w sobotę szef MSW Czeczenii Rusłan Ałchanow.


Manifestacje poparcia dla Putina: Chcemy wielkiej Rosji
Około 20 tys. osób przyszło na plac przed salą koncertową Oktiabrskij, w centrum Petersburga, aby zamanifestować poparcie dla premiera Władimira Putina jako kandydata na prezydenta Rosji.


Królowa Holandii czuwa przy synu. Jego stan jest krytyczny
Stan zdrowia syna królowej Holandii Beatrix, Johana Friso, którego w piątek zasypała lawina w Alpach Austriackich, pozostaje bez zmian - poinformowała w sobotę holenderska rodzina królewska. Przy księciu w klinice w Innsbrucku czuwa królowa oraz jego żona.


Iran: Wirus Stuxnet zainfekował 16 tys. komputerów
Wirus Stuxnet zainfekował 16 tysięcy komputerów - oświadczył zastępca szefa irańskiego wywiadu, cytowany przez irańską, półoficjalną agencję Fars.


W. Brytania: Rząd przywraca prawo modlitw na posiedzeniach
Brytyjski rząd przywraca prawo umożliwiające rozpoczynanie posiedzeń władz samorządowych od wspólnej modlitwy - ogłosił minister ds. samorządów Eric Pickles. Anulowana została tym samym niedawna kontrowersyjna decyzja sądu, który zakazał takich praktyk.


Hiszpania: Najstarsza elektrownia atomowa będzie dłużej eksploatowana
W Hiszpanii podjęto decyzję o przedłużeniu o pięć lat, do roku 2018, eksploatacji najstarszej, porównywanej do elektrowni w japońskiej Fukushimie, siłowni jądrowej w Santa Maria de Garona, w pobliżu miasta Burgos, na północy kraju.


Macedonia: Prezydent zwrócił się do państw NATO ws. członkostwa
Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow zwrócił się do państw NATO, by na najbliższym szczycie sojuszu w Chicago poparły wniosek jego kraju o członkostwo pod tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii - podała w sobotę agencja Associated Press.


Konsystorz w Watykanie. Nowi kardynałowie
Na konsystorzu w Watykanie papież Benedykt XVI wręczył w sobotę insygnia godności kardynalskiej - biret, pierścień i bullę z nominacją - 21 nowym kardynałom, mianowanym 6 stycznia br. Wśród nich nie ma żadnego Polaka.


Śledztwo przeciw Wulffowi. Koalicja szuka nowego prezydenta
Prokuratura w Hanowerze wszczęła w sobotę śledztwo przeciw byłemu prezydentowi Niemiec Christianowi Wulffowi, podejrzanemu o przyjmowanie i udzielanie korzyści majątkowych. Rządzący Niemcami chadecy i liberałowie szukają zaś kandydata na jego następcę.


Spędził dwa miesiące w aucie uwięzionym w zaspach
Szwedzkie służby ratunkowe odnalazły mężczyznę, który spędził około dwóch miesięcy uwięziony w samochodzie w zaspach na północy kraju. Mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w mieście Umea.


Strzały w Damaszku podczas pogrzebu ofiar protestów
Syryjskie siły bezpieczeństwa otworzyły w sobotę w Damaszku ogień do tysięcy uczestników pogrzebu trzech młodych ludzi zabitych dzień wcześniej podczas antyrządowego protestu. Ranne są co najmniej cztery osoby - poinformowali świadkowie.


Iran: Nasze okręty wojenne wpłynęły na Morze Śródziemne
Irańskie okręty wojenne wypłynęły w sobotę z Kanału Sueskiego na Morze Śródziemne - ogłosił dowódca irańskiej marynarki wojennej admirał Habibollah Sajjari, cytowany przez oficjalną agencję IRNA.


Lawiny i dwumetrowe zaspy - zima w Czechach i na Słowacji
Największe od niemal stu lat opady śniegu utrudniają życie naszym południowym sąsiadom. Nieprzejezdnych jest wiele dróg, niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Lawiny grożą nie tylko na górskich szlakach, ale nawet na drogach.


Chiny: Kolejne samobójstwo tybetańskiego mnicha
Kolejny mnich tybetański podpalił się w zachodnich Chinach na znak protestu przeciwko polityce władz w Pekinie wobec Tybetu. Mężczyzna zmarł - podała organizacja pozarządowa Wolny Tybet (Free Tibet) z siedzibą w Londynie.


Japonia: Operacja cesarza Akihito udana
Cesarz Japonii Akihito przeszedł w sobotę w Tokio udany zabieg wszczepienia bypassów tętnic wieńcowych. Oczekuje się, że szpital opuści za dwa tygodnie - podały japońskie media.


Rozpoczął się słynny karnawał w Rio
W Rio de Janeiro rozpoczął się w piątek pięciodniowy karnawał z udziałem słynnych szkół samby, na który przybyło 850 tys. turystów, w tym ćwierć miliona cudzoziemców. Zostawią w Rio 620 mln dolarów.