e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


Ekologia.pl: Wiadomości Ekologia.pl: Wiadomości

http://www.ekologia.pl/rss/20,17,0Jaki jest najrzadszy grzyb w Polsce?
Miękusz szafranowy to jeden z najrzadszych grzybów rosnących w Polsce. Stwierdzono zaledwie trzy stanowiska, gdzie można spotkać tego grzyba. Ale może się to zmienić, bowiem leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo próbują uratować ten bardzo rzadki gatunek grzyba. - czytamy na stronie Lasów Państwowych.


Nietoperz słucha sąsiadów
Echolokacja służy nietoperzom do polowania i unikania przeszkód. Według naukowców zwierzęta te słuchają też głosów swoich polujących sąsiadów, o czym donosi BBC News powołując się na artykuł z "PLoS Computational Biology".


Myśliwi poza kontrolą
Model gospodarki łowieckiej jest przestarzały - ocenia NIK i zwraca uwagę, że brakuje nadzoru nad gospodarką łowiecką i nad Polskim Związkiem Łowieckim, a procedowana właśnie nowelizacja prawa zmierza w kierunku utrwalania starego porządku.


Homo naledi - nowy gatunek rodzaju Homo
Głęboko w jaskini w Republice Południowej Afryki naukowcy odkryli nowy gatunek człowieka. To znalezisko może zrewolucjonizować myślenie o naszym pochodzeniu. - przekonują badacze, którzy o swoim odkryciu poinformowali na łamach czasopisma "Elife"Energia słoneczna zasili warszawskie autobusy
Warszawa stawia na zrównoważony transport miejski. Na jesieni tego roku po ulicach stolicy zaczną kursować autobusy z panelami na dachach, które będą przekształcały energię słoneczną na prąd.


Jak rośliny wabią owady?
" Nie dla ludzi, lecz dla owadów, ptaków i innych zwierząt zapylających rozwinął świat kwiatów powabne barwy i przyciągające wonie" pisał w swojej książce "Kwiaty i zwierzęta" Władysław Szafer. W końcu, nie od dziś wiadomym jest, że dla naszej tylko uciechy kwiaty nie kwitną. Wszystko po to, by przypodobać się potencjalnym zapylaczom i dzięki nim przedłużyć istnienie swojego gatunku. Nie trudno się więc domyśleć, że wśród wszystkich kwiatów zabiegających o "względy" i wizytę zapylaczy, musi istnieć ogromna konkurencja. Potomstwem nacieszą się te, które najlepiej wykorzystają swoje wdzięki. Wabików jest wiele: słodycz nektarów, często (nie)przyjemne wonie i cała paleta barw na delikatnych płatkach kwiatowych.


Co zżera kasztanowce?
To nie szrotówek kasztanowcowiaczek odpowiada za zagładę kasztanowców. Ten kilkumilimetrowy motyl o ładnych pasiastych skrzydłach nie jest w stanie osłabić drzewa na tyle, żeby usechł i obumarł. "Ten rok jest wyjątkowo suchy, to jest przyczyna, dla której wiele kasztanowców jest w kiepskim stanie i źle wygląda" - powiedział PAP prof. dr hab. Tadeusz Baranowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Użyteczny ogon gekona
Niezwykła zręczność, z jaką gekony potrafią biegać po ścianach i suficie jest zasługą zarówno ich nanotechnologicznych stóp, jak i giętkiego ogona - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences.


Jak śpią zwierzęta?
Kwestia jak i kiedy śpią zwierzęta stanowi jedną z największych zagadek przyrody. Naukowcy od wielu zastanawiają się czy zwierzęta śpią czy tylko czuwają. Czy marzenia senne są tylko domeną ludzi?


Dokarmianie wiewiórek może je zabić
A wszystkiemu winne są bakterie występujące na skórze człowieka, które mogą uśmiercić te urocze gryzonie.