e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


idg.pl - artykuły idg.pl - artykuły

http://rssout.idg.pl/rss_artykuly.xmlWolnoamerykanka
Mało kto mógł się spodziewać, że skandal podsłuchowy, wywołany ujawnieniem przez Edwarda Snowdena informacji o systemie PRISM i metodach działania amerykańskiej National Security Agency, urośnie do rangi międzynarodowej afery. Nie mamy już bowiem do czynienia wyłącznie z gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnych ilości danych dotyczących obywateli Stanów Zjednoczonych. W grę wchodzi monitorowanie przez amerykańskie służby bliskich sojuszników z Unii Europejskiej i NATO, na co szczególnie ostro zareagowali Niemcy i Francuzi.


Barracuda NG Firewall F400 - test
W bogatej ofercie Barracuda Networks znajduje się m.in. rodzina urządzeń i maszyn wirtualnych Barracuda NG Firewall zaprojektowanych jako zapora następnej generacji (Next Generation) przeznaczona dla różnej wielkości przedsiębiorstw z jedną lokalizacją, jednak pełnię swoich możliwości osiąga dopiero przy wdrożeniach korporacyjnych, gdzie trzeba zadbać o połączenia i odpowiedni poziom bezpieczeństwa między odległymi oddziałami.


Maszyny w chmurach
Oferty hostingu ewoluują wraz z popularyzacją wirtualizacji i obniżaniem cen platform serwerowych. Dzięki temu coraz popularniejszy staje się hosting dedykowany, VPS oraz cloud hosting. Stale rosnąca konkurencja działa na korzyść klientów, którzy mogą wybierać z bardzo bogatej i elastycznej oferty zarówno krajowych, jak i zagranicznych usługodawców.


Serwer dla małej i średniej firmy
Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie małej czy średniej firmy bez zaplecza informatycznego. Podstawowym elementem takiego zaplecza jest oczywiście serwer. Obecnie na rynku firmom z sektora MŚP oferuje się całą gamę serwerów - od prostych serwerów (np. NAS) świadczących usługi kilkunastu pracownikom, przez bardziej rozbudowane serwery stelażowe, do serwerów kasetowych (na których można uruchamiać bardziej wymagające aplikacje, np. duże bazy danych, ERP czy CRM), zdolnych obsłużyć nawet ponad sto stanowisk pracy.


Filary niezawodnego data center
Systemy zasilania i chłodzenia stanowią fundament infrastruktury fizycznej przedsiębiorstwa - zapewniają możliwość prawidłowego funkcjonowania systemu teleinformatycznego. Ich niezawodne działanie to klucz do zachowania ciągłości operacyjnej firmy.


Hadoop - platforma do eksploracji Big Data
Hadoop to platforma umożliwiająca tworzenie działających w rozproszeniu aplikacji do wyszukiwania informacji w olbrzymich zbiorach danych niestrukturalizowanych, korzystając z klastrów złożonych z taniego sprzętu.


Informatyczny przybornik śledczego
Śledczy lub zespół bezpieczeństwa, którego zadaniem jest zbadanie określonego incydentu, napotyka na wiele problemów związanych zarówno z pozyskaniem, jak i właściwą analizą informacji. Wyzwanie w dalszym ciągu stanowią platformy mobilne, jak i etap zrządzania oraz analizowania materiału dowodowego. Postaramy się podpowiedzieć, z jakich narzędzi można skorzystać, w celu z jednej strony - ułatwienia pracy, a z drugiej - szybszego osiągnięcia oczekiwanych rezultatów we wskazanych powyżej obszarach.


Ochrona sieci firmowej - przegląd aplikacji
Oprogramowanie antywirusowe dla firm często wykorzystuje te same technologie wykrywania i eliminowania zagrożeń, co aplikacje przeznaczone dla rynku konsumenckiego. Zawiera też funkcje odpowiednie do ochrony rozległych sieci, które oprócz scentralizowanego zarządzania i monitorowania systemu antywirusowego umożliwiają dystrybucję polityk zabezpieczeń dla grup urządzeń ze względu na rodzaj punktów końcowych oraz grup użytkowników i jednostek organizacyjnych. Sprawdziliśmy, które rozwiązania działają najsprawniej.


Jak wybrać dostawcę internetu
Z pozoru wydaje się, że wszystkie łącza dostępu do internetu są identyczne. W rzeczywistości jest mnóstwo parametrów, które powodują znaczące różnice nie tylko w cenie, ale i jakości działania danego kanału. Zupełnie inne kryteria brane są pod uwagę w przypadku łącza dostępowego przeznaczonego dla małego biura, a inne dla biurowca z kilkuset pracownikami.


Wolnoamerykanka
Mało kto mógł się spodziewać, że skandal podsłuchowy, wywołany ujawnieniem przez Edwarda Snowdena informacji o systemie PRISM i metodach działania amerykańskiej National Security Agency, urośnie do rangi międzynarodowej afery. Nie mamy już bowiem do czynienia wyłącznie z gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnych ilości danych dotyczących obywateli Stanów Zjednoczonych. W grę wchodzi monitorowanie przez amerykańskie służby bliskich sojuszników z Unii Europejskiej i NATO, na co szczególnie ostro zareagowali Niemcy i Francuzi.


Cel i marzenie
Transformacja IT w Grupie PZU wiąże się z zainicjowaną kilka lat temu przez obecny zarząd, z prezesem Andrzejem Klesykiem na czele, strategią nazwaną PZU 2.0. Celem jest nowoczesna, efektywna, zorientowana na klienta firma, zrywająca z wizerunkiem i duchem zasiedziałego na rynku molocha. Pion Technologii podległy Przemysławowi Henschke, CIO Grupy PZU, znajduje się w samym centrum zmiany korporacyjnej i może już pochwalić się rezultatami.


Outsourcing z finansowej perspektywy
Oprócz korzyści stricte finansowych model outsourcingu przynosi także korzyści organizacyjne, poprzez uproszczenie i standaryzację procesów. Rozmowa z Magdaleną Skrok-Popą, Chief Financial Officer, Citibank International PLC, Oddział w Polsce.


IT zmienia strategię biznesową
Powyższe zdanie mogłoby zostać zakończone znakiem zapytania jeszcze kilka lat temu. Dziś już nie. Czy jesteście gotowi na to, że technologia zdeprecjonuje wasze obecne kompetencje? - pyta Jeffrey Sampler, autorytet w zakresie adaptacji strategii biznesowej do zmian technologicznych, który będzie gościem specjalnym najbliższego Kongresu Lider Informatyki.


Otwieranie firmy na innowacyjność
Rozmowa z Milanem Ziką, członkiem zarządu i dyrektorem ds. technologii i innowacji (CTIO) w T-Mobile Polska. Od 1,5 roku przewodzi zespołowi i inicjatywie kwestionującej konwencjonalne, utarte sposoby działania; inspiruje, zaprasza do bycia innowacyjnym działy technologiczne oraz biznesowe w firmie.


Trudna sztuka integracji
Piotr Cichocki, dyrektor informatyki i wiceprezes zarządu w grupie medialnej ZPR, dostał niełatwe zadanie - zintegrowanie działów IT wszystkich firm wchodzących w skład spółek grupy. Przyznaje, że umiejętności potrzebnych do takiego przedsięwzięcia nie uczą w szkołach. Zdobył je w boju.


Rzecznicy ochrony danych osobowych zaniepokojeni Google Glass
Europejskie organy ochrony danych osobowych są zaniepokojone wpływem, jaki na ochronę prywatności może mieć korzystanie z wyprodukowanych przez firmę Google okularów z wbudowaną kamerą, mikrofonem i GPS oraz dostępem do internetu.


Akcja antykorupcyjna w branży IT
Prowadzona od 2003 r. przez Stowarzyszenie Normalne Państwo akcja Nie daję, nie biorę łapówek objęła już 1 mln podmiotów gospodarczych, a w br. została skierowana do firm z branży IT.


PwC Top 100: rośnie wartość firm z sektora usług i nowych technologii
W najnowszym raporcie firmy doradczej PwC zaprezentowano listę 100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej. Najbardziej wartościowe spółki publiczne pochodzą z sektora nowych technologii, usług oraz ochrony zdrowia, w większości to spółki amerykańskie. W pierwszej trójce rankingu znalazły się Apple i Google.


Odkrycie naukowców z MIT uczyni chmury absolutnie bezpiecznymi
Naukowcu z MIT (Massachusetts Institute of Technology) zajęli się bezpieczeństwem danych obsługiwanych przez chmury obliczeniowe. Udowodnili, że serwer może przetworzyć zaszyfrowane dane i odesłać je również w zaszyfrowanej postaci. Może to na dłuższą metę oznaczać rewolucję w chmurach.


Cisco kupuje Composite Software
Cisco poinformował o planach przejęcia firmy Composite Software - dostawcy rozwiązań z zakresu wirtualizacji danych i usług. Wartość transakcji wyniesie ok. 180 mln USD. Po formalnym przejęciu Composite Software stanie się w strukturach Cisco częścią działu usług. Cała operacja powinna zakończyć się do końca roku fiskalnego 2014.


Inwestycje w IT na drugim okrążeniu
Dwadzieścia lat po ogłoszeniu pierwszego planu informatyzacji Polski, gdy nad Wisłą zadomowiły się wszystkie światowe korporacje, a rząd przystępuje do rozdzielania kwot unijnej pomocy na najbliższą siedmiolatkę, Computerworld pyta, jak skutecznie inwestować w informatyzację firm oraz instytucji.


Teradata z ofertą opartą na mechanizmach Hadoop
Firma zaproponuje gotowe, wyspecjalizowane, predefiniowane rozwiązania sprzętowo-aplikacyjne i niezależne od warstwy sprzętowej systemy wspierające zarządzanie danymi. Ofertę uzupełnią kompleksowe usługi wsparcia i konsultingu.


Softtutor poszerza kompetencje i pracuje nad usługami w chmurze
Niebawem na rynku zadebiutuje dostępna w modelu usługowym aplikacja firmy wspierająca specyfikę prac związanych z realizacją projektów IT.


EN FACE: Piotr Smólski...
…współzałożyciel i prezes firmy HalCash Central Eastern Europe zajmującej się przesyłaniem pieniędzy za pośrednictwem telefonu komórkowego do bankomatów w czasie rzeczywistym


Wyjątki
Procedury pomyślane są do rozwiązywania standardowych przypadków występujących w skali masowej. Jeśli jednak wyłamiemy się z głównego nurtu, to stajemy się przypadkiem wyjątkowym i takiego traktowania wymagamy. Pytanie, które w tym momencie warto postawić, brzmi: na ile klient tego typu jest wyjątkowy i wart indywidualnego traktowania?


Nowy język obcy
Niedawno zaprzyjaźniony Amerykanin w liście do mnie odniósł się do treści wpisu z blogu. Rzecz w tym, że wpis był po polsku, a on nie zna tego języka - musiał więc skorzystać z Google Translate. Zrobiłem to samo i... przeżyłem szok - jakość tłumaczenia była bardzo, bardzo dobra!


Big Data zamiast Big Brothera
Nie bójmy się tylko Wielkiego Brata. Nowy, wspaniały świat może być równie groźny.


Eurolot automatyzuje marketing
Eurolot, linie lotnicze obsługujące połączenia krajowe i zagraniczne z najważniejszych portów regionalnych w Polsce, kupił system SALESmanago Marketing Automation.


Inter Cars usprawnia obsługę klientów
Inter Cars, dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, wdrożył system Microsoft Dynamics CRM.


Vectra wdraża ogólnopolską sieć światłowodową
Vectra, operator sieci kablowych, wdraża ogólnokrajową, szerokopasmową sieć światłowodową bazującą na technologiach dostarczanych przez Cisco.