e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


interia.pl - finanse interia.pl - finanse

http://kanaly.rss.interia.pl/finanse.xmlGiełdy patrzą na rynek pracy
Sytuacja na amerykańskim rynku pracy ulega poprawie. Można się jednak obawiać, że jej potencjał wyczerpuje się, przynajmniej chwilowo. Byłaby to zła wróżba dla rynku akcji, zwiastująca głębszą korektę.


Sprzedaż samochodu osobowego a utrata prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT - czy będzie zmiana stanowiska fiskusa?
Dotychczas organy podatkowe zazwyczaj uznawały, że jeżeli podatnik zwolniony podmiotowo z VAT (zwolnienie ze względu na obroty) dokonuje sprzedaży samochodu osobowego, to sprzedaż ta powoduje utratę prawa do tego zwolnienia, bez względu na wartość uzyskanego obrotu.


Kto i jak może zawiesić działalność firmy?
Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, to bez względu na to, w jakiej formie jest prowadzona działalność, ma prawo ją zawiesić na maksymalnie 2 lata. Obecnie procedura zgłoszenia zawieszenia jest bardzo prosta i dla jednoosobowych przedsiębiorców odbywa się poprzez złożenie wniosku w CEIDG. Taki wniosek można złożyć m.in. za pośrednictwem Internetu.


Gazeta Wyborcza: Młode bezrobocie
W niektórych regionach Polski prawie 60 proc. bezrobotnych to osoby, które nie ukończyły 34 lat - alarmuje Gazeta Wyborcza, która przeanalizowała najnowsze dane GUS za III kwartał 2011 r.


Górnicy stracą przywileje emerytalne! Znowu demolka?
Rząd w tajemnicy pracuje nad ustawą likwidującą emerytury górnicze. Ma być ona ujawniona dopiero po przyjęciu przez Sejm przepisów podnoszących wiek emerytalny


Doradca na bank
Banki z otwartymi rękami czekają na specjalistów. Poszukiwani są analitycy, informatycy i eksperci ds. marketingu.


4 mld złotych kary zapłacą pracodawcy do PFRON w 2012 roku
Wpływy do Funduszu od firm i urzędów, które nie zatrudniają lub zatrudniają za mało osób niepełnosprawnych będą w tym roku większe o 700 mln zł. Kary zapłacą m.in. Kancelaria Premiera i Prezydenta.


800 zł - na taką emeryturę może liczyć przedsiębiorca
30-letni dziś przedsiębiorca otrzyma na emeryturze świadczenie, które dzisiaj byłoby warte zaledwie 800 zł netto. Może to oznaczać na przykład 10-krotny spadek dochodu względem tego sprzed emerytury. Mimo to niewielu Polaków stara się zabezpieczyć przed grożącym im na starość ubóstwem. Do regularnego, dodatkowego oszczędzania z myślą o godnej emeryturze przyznaje się tylko 6 proc. z nich.


Zarobki w działach księgowości w 2011 roku
Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mediana płac w działach księgowości w 2011 roku wyniosła 3500 zł brutto. Jedna czwarta osób zatrudnionych w tym obszarze otrzymywała poniżej 2500 zł miesięcznie, natomiast 25 proc. najlepiej zarabiających - powyżej 5000 zł.


Wielka Brytania: Większe prawa dla tymczasowych
Polacy zatrudnieni na Wyspach, po 12 tygodniach wykonywania pracy pod szyldem agencji nabywają prawo do takich samych stawek jak ich koledzy będący na stałym etacie. Nowe przepisy, ze względu na wzrost kosztów, spotkały się z krytyką ze strony brytyjskich pracodawców.


Związkowcy są dobrzy (w Niemczech)
Z polskiej perspektywy to rzecz niewyobrażalna: kraj, w którym związki zawodowe są potęgą, relacje między pracownikami a firmami regulują układy zbiorowe, a mimo to silna i bogata gospodarka rozwija się z korzyścią dla obu stron. Czy Niemcy mają lepszych związkowców, czy mądrzejszych pracodawców?


Polska uwolni 40 zawodów. Powstanie sto tysięcy miejsc pracy!
Wczoraj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wziął udział w debacie Nowe otwarcie. Strona rządowa - pracodawcy, która odbyła się w siedzibie Pracodawców RP.


Prognozy KUKE: Nie ma rady będą plajty!
Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że w styczniu br. upadłość ogłosiło 66 firm. Było to o 4,8 proc. więcej niż w grudniu ubiegłego roku, w którym zanotowano 63 upadłości oraz 53,5 proc. więcej, niż w styczniu 2011 r., kiedy to upadły 43 firmy.


Pracował w połowie Europy
W 2004 roku znalazł swoją pierwszą pracę za pośrednictwem naszej gazety. Od tego czasu regularnie podejmuje się różnych robót na terenie Europy. Teraz, od dwóch lat, pracuje na budowach we Francji.


Wyczerpuje się potencjał emigracyjny z Polski - MPiPS
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ocenia, że wyczerpuje się potencjał emigracyjny z Polski. Decydującym czynnikiem są tutaj różnice pomiędzy rozwojem gospodarczym w poszczególnych państwach, w tym różnice w poziomie płac, łatwości znalezienia zatrudnienia czy komforcie życia.


Pracownik nie zawsze otrzyma 120 pensji
Pracodawcy mogą unikać wypłat gigantycznych rekompensat za zwolnienie osoby objętej pakietem socjalnym. Umożliwi im to wyrok Sądu Najwyższego.


Urzędnicze nieróbstwo nie narusza dóbr osobistych
Sąd stanął po stronie opieszałych urzędników, a nie przedsiębiorców. Taka polityka hamuje rozwój gospodarczy - czytamy w Rzeczpospolitej.


Kilkadziesiąt tysięcy złotych nieoprocentowanej pożyczki od fiskusa
Kredyt od fiskusa? Brzmi dobrze. Bez żadnych odsetek? Jeszcze lepiej. Chętni na zapożyczenie się na takich warunkach muszą się jednak pospieszyć z decyzją - fiskus musi się o niej dowiedzieć do 20 lutego. Kredyt w formie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy może sięgnąć w skali roku nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Kontrola podatkowa? Najpierw legitymacja - później księgi
Przed kontrolą podatkową podatnik powinien otrzymać zawiadomienie, ale są pewne wyjątki, np. prowadzone postępowanie karne. Po otrzymaniu zawiadomienia trzeba się liczyć z tym, że kontrolujący odwiedzą firmę nie wcześniej niż 7. dnia i nie później niż 30. dnia od otrzymania zawiadomienia, a gdy przyjdą okażą upoważnienie i legitymację służbową.


Trzy miliony Polaków nie pracują, bo się uczą
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w III kwartale 2011 roku blisko 3 miliony Polaków zrezygnowało z aktywności zawodowej ze względu na naukę. Uczących się lub studiujących pobili jedynie emeryci. Prawo do tego świadczenia wycofało z rynku pracy niemal 6,4 mln osób.