e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


interia.pl - waluty interia.pl - waluty

http://kanaly.rss.interia.pl/waluty.xmlEurogrupa zatwierdziła pakiet pomocowy dla Grecji
Po wielogodzinnych negocjacjach Eurogrupa zatwierdziła pakiet pomocowy dla Grecji o wartości 130 miliardów euro.


Tylko w dolarach oszczędności są wieczne
Najlepszy sejf na nic się zda, a z pliku banknotów zostanie garść papieru. Wystarczy przez parę lat nie interesować się odłożonym kapitałem. Teraz uwaga na franki szwajcarskie.


Czy euro skorzysta z szansy?
Od umocnienia euro rozpoczął się nowy tydzień. Inwestorzy nabrali w trakcie weekendu więcej optymizmu. Było to uzasadnione nastawienie, gdyż kwestia pomocy dla Grecji zakończyła się dziś pomyślnie.


Spadło prawdopodobieństwo zejścia EUR/USD w najbliższych dniach poniżej 1,30
W oczekiwaniu na wynik spotkania ministrów finansów strefy euro w sprawie Grecji wspólna waluta umacniała się względem dolara. Inwestorzy oczekiwali, bowiem pozytywnego rozstrzygnięcia kwestii drugiej transzy pomocy dla Aten.


Na rynku długu stabilizacja z przewagą spadków rentowności
Na rynku pieniężnym zgodnie z naszymi oczekiwaniami stawka O/N oscylowała w pobliżu 4,25% (dokładnie na takim poziomie została ustalona stawka POLONIA). Spodziewamy się, że NBP nie będzie przeprowadzał operacji dostrajającej płynność, a oprocentowanie depozytów utrzyma się do końca tego tygodnia na obecnych poziomach.


Grecja jest uratowana..do czasu
Ministrowie finansów strefy euro zaakceptowali po długiej debacie wart 130 mld EUR program pomocowy dla Grecji. W przyszłym tygodniu Europejski Bank Centralny zaoferuje instytucjom finansowym drugi program 3-letnich pożyczek.


Porozumienie ws. Grecji przyjęte bez euforii również na rynku złotego.
W trakcie porannego handlu złoty nieznacznie zyskuje korzystając na poprawie globalnych nastrojów za sprawą porozumienia ministrów finansów ws. Grecji. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1630 PLN za euro, 3,1355 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,448 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym kierują się na południe osiągając 5,51% w przypadku instrumentów 10-letnich.


230 mld euro w jedną noc
Poniedziałkowa sesja amerykańska zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosła większych zmian na rynku eurodolara. Brak inwestorów zza oceanu oraz oczekiwanie na wynik spotkania szefów resortów finansów Strefy Euro spowodowało, że notowania przebiegały dość płasko. Dało się jednak wyczuć lekką przewagę podaży, która powoli spychała kurs pary EUR/USD w kierunku poziomu 1,32.


Przed decyzją eurogrupy
Euro zyskiwało dzisiaj do dolara, gdyż rynek oczekuje pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy drugiej transzy dofinansowania dla greckiej gospodarki. Eurodolar zbliżył się do szczytów z początku poprzedniego tygodnia znajdujących się na poziomie 1,3280.


Czy to koniec Greckiej sprawy...?
W poniedziałek o godzinie 15.30 rozpoczęło się posiedzenie dotyczące przyznania Grecji kolejnej transzy pomocowej wynoszącej 130 mld EUR. Jest to dobry sygnał dla rynku walutowego, jak również całej strefy euro.


Chiny i Grecja wsparły złotego
Weekendowa decyzja Ludowego Banku Chin o cięciu stopy rezerw obowiązkowych oraz oczekiwanie na zatwierdzenie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji podczas dzisiejszego spotkania ministrów finansów strefy euro, wspierała w poniedziałek nastroje na rynkach finansowych. Pod nieobecność świętujących inwestorów z USA, europejskie giełdy wyraźnie zyskały na wartości. Kurs EUR/USD wrócił powyżej poziomu 1,32 dolara. Drożały też surowce.


Pozytywne nastroje umacniają złotego
Pozytywny sentyment panujący na światowych rynkach sprawia, że złoty staje przed szansą na dalsze umocnienie i zbliżenie się do tegorocznego maksimum wartości na poziomie 4,15 za euro. Na rynku obligacji poniedziałek był dniem spokojnym, jednak należy oczekiwać, że niedługo nastąpi ruch korygujący i rentowności papierów wzrosną.


Lepsze nastawienie przed wynikami szczytu
W ciągu poniedziałkowej sesji londyńskiej na rynku przeważały bycze nastroje. Początkowo kurs pary EUR/USD miał jednak problem z pokonaniem poziomu 1,32. Niezdecydowanie inwestorów wynikało przede wszystkim z obaw o rozstrzygnięcie zaplanowanego na popołudnie spotkania ministrów finansów strefy euro.


Kurs EUR/PLN będzie pozostawać w tym tygodniu w przedziale 4,15-4,25
Kolejny tydzień na rynkach finansowych upłynął pod znakiem oczekiwania na finał negocjacji w sprawie przyszłości Grecji. Wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie: czy Ateny dostaną pieniądze, by móc w marcu uregulować zobowiązania z tytułu obligacji na kwotę około 14 mld EUR, co zwiększa zmienność na rynku.


Na rynku dominuje przekonanie, że Grecja uniknie niekontrolowanej niewypłacalności
Podczas piątkowej operacji otwartego rynku NBP wyemitował 7-dniowe bony pieniężne za 83,9 mld PLN. Dla porównania tydzień wcześniej wyemitowane zostały papiery za 89,0 mld PLN. W tej sytuacji dodatkowa operacja dostrajająca NBP nie będzie naszym zdaniem potrzebna. Stawki depozytowe O/N naszym zdaniem powinny utrzymywać się w tym tygodniu w okolicach (lub powyżej) 4,25 proc.


Czy Grecy będą zadowoleni z oferty eurogrupy?
Jeżeli drugi pakiet pomocowy będzie miał polegać na przekazaniu środków na specjalne konto, które Grecy będą zobowiązani założyć, a także zakładał większą kontrolę ekspertów Troiki nad greckimi finansami, to może się okazać, że temat grecki zostanie tylko połowicznie zamknięty...


Spotkanie ws. Grecji kluczowe dla notowań złotego
Spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie pomocy dla Grecji będzie w poniedziałek kluczowym wydarzeniem dla notowań złotego, który w przypadku pozytywnych rozstrzygnięć może się dalej umacniać - uważają ekonomiści. W przypadku akceptacji programu wsparcia dla Grecji może także dojść do nieznacznego wzrostu cen obligacji.


Inwestorzy na rynku złotego czekają na doniesienia ws. Grecji.
Początek nowego tygodnia przynosi umocnienie złotego, który notowany jest następująco: 4,1652 PLN wobec euro, 3,1523 PLN za dolara amerykańskiego oraz 3,4445 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym zachowują się stabilnie oscylując blisko 5,537% w przypadku instrumentów 10 - letnich.


Pozytywny impuls z Kraju Środka
Poniedziałkową sesję europejską eurodolar rozpoczyna blisko poziomu 1,32. Lepsza końcówka zeszłego tygodnia umocniła pozycję byków, które od dzisiejszego handlu w Azji kontynuują dyktowanie warunków na rynku.


Kupuj plotki, sprzedawaj fakty
Rynek eurodolara kieruje się na północ przed szczytem ministrów finansów strefy euro. Jeżeli europejscy politycy zagłosują za programem pomocowym dla Grecji, rynek może obrać dwa scenariusze.