e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


Waidomości biznesowe b2b Waidomości biznesowe b2b

http://www.gigahurt.pl/rss.xmlSomalijscy piraci zagrożeniem dla handlu międzynarodowego

Obecnie Somalijscy Piraci przetrzymują 13 statków - dlaczego nikt nie weźmie się za posprzątanie w tym regionie świata? Somalijscy piraci poinformowali 22 listopada, że porwali grecki masowiec. Strona grecka nie potwierdza powodzenia ataku piratów na grecką jednostkę w Zatoce Adeńskiej. Także w czwartek piraci uwolnili statek pływający pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Grecki statek miał został porwany 36 mil morskich od jemeńskiego portu Balhaf. Statek należący do greckiego armatora pływał pod panamską banderą. Kilka dni wcześniej doszło do zwolnienia porwanego 8 listopada towarowego statku. Piraci nie podali informacji nt. ewentualnego okupu wpłaconego za uwolnienie statku.

czytaj dalej
Zwiększone limity CO2 dla Polski

Sąd unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu anulował werdykt Komisji Europejskiej z 2007 roku dotyczący krajowych limitów emisji gazów cieplarnianych dla Polski i Estonii na lata 2008-2012. ma to niebagatelne znacznie dla rozwoju przemysłowego tych krajów.

- Komisja Europejska naruszyła prawo, odrzucając krajowy program rozdziału emisji z uzasadnieniem, które sprowadza się do wskazania, iż istnieją wątpliwości co do wiarygodności wykorzystanych danych. - wskazali sędziowie w orzeczeniu, w którym czytamy ponadto, że "konsekwencją takich decyzji jest wkroczenie w zakres wyłącznej kompetencji, którą dyrektywa przyznaje państwom członkowskim w zakresie określenia całkowitej liczby uprawnień, którą zamierzają rozdzielić w odniesieniu do każdego z pięcioletnich okresów liczonych od dnia 1 stycznia 2008 r.

czytaj dalej
Dofiansowania dla e-gospodarki

Działanie 8.1 Innowacyjna gospodarka (Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej) z pewnością spowoduje znaczny wzrost ilości portali w internecie. trudno to jeszcze ocenić, ale można przyjąć, że więcej niż 50% pieniędzy pójdzie w tworzenie lub dofinansowanie start-upów.

czytaj dalej
Złotówka powinna ruszyć w górę

Według stratega Citigroup, Todda Elmera,złotówka będzie się w najbliższym czasie umacniała wobec dolara i franka. To samo dotyczy walut innych krajów wschodzących, m.in. koreańskiego wona, indyjskiej rupii, brazylijskiego reala, meksykańskiego peso i tureckiej liry. Zdaniem tego analityka, powodem jest słabnąca niechęć do ryzyka wśród globalnych inwestorów, którzy w związku z oznakami stabilizowania się globalnej gospodarki znów zaczęli szukać nieco bardziej ryzykownych form lokaty kapitału.

czytaj dalej
Łotwa zagrożona bankructwem

Analitycy z rosyjskiego Centrum Badań Strategicznych opracowali sprawozdanie na temat wpływu kryzysu światowego na gospodarkę i sytuację Państw. Uważają w nim, że najwyżej jeszcze dwa lata potrwa agonia gospodarki łotewskiej, potem ten kraj ogłosi upadłość. Czas pokaże, czy ten przypuszczenia są słuszne.

czytaj dalej
Niemcy nie są już trzecią gospodarką świata

Niemcy utraciły tytuł trzeciej największej gospodarki świata na rzecz Chin. Takie wnioski wypływają ze zrewidowanych danych o stopie wzrostu gospodarczego w Chińskiej Republice Ludowej w 2007 roku. Gospodarka Państwa Środka powiększyła się w 2007 r. o 13 proc., o 1,1 pkt proc. więcej, niż dotychczas szacowano - taki komunikat wydał urząd statystyczny w Pekinie.

czytaj dalej
Słowacja już jest w strefie Euro

Słowacja z niem 1 stycznia przystąpiła do unijnej strefy Euro. Rok temu do strefy Euro przystąpiły Malta i Cypr, pozostałe kraje bloku środkowo-wschodniego mają przed sobą długą drogę.

czytaj dalej
AIG Bank Polska pod młotek

Jak informuje prasa (w tym Rzeczpospolita), najprawdopodobniej rozpoczęła się procedura sprzedaży polskiego banku amerykańskiej grupy AIG - AIG Banku Polska. Wśród potencjalnych zainteresowanych kupnem jest PKO BP - dowiedziała się gazeta. Osoba, na którą powołuje się Rz informuje, że do zainteresowanych firm rozesłano memorandum informacyjne, a ostateczne oferty będą składane do końca listopada. Kolejnym etapem transakcji będzie due dilligence banku. Finał procedury przewidywany jest na połowę grudnia.

czytaj dalej
Europa nie ma planu ratowania finansów

Miniszczyt z udziałem szefów rządów Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Włoch zaplanowano na sobotni wieczór. Jego celem miało być opracowanie i przyjęcie planu ocalenia na wypadek przeniesienia amerykańskiego kryzysu gospodarczego do Europy. Jednak powstał kolejny zgrzyt pomiędzy prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy a niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Na chwilę przed rozpoczynającym się miniszczytem europejskim strona niemiecka podtrzymuje sprzeciw wobec francuskiego planu zabezpieczenie UE przed skutkami kryzysu gospodarczego w USA.

W tym czasie Michael Glos, niemiecki minister gospodarki, odrzucił w opublikowanym w sobotę wywiadzie francuską ideę stworzenia wspólnego europejskiego funduszu wspierania zagrożonych kryzysem banków.

czytaj dalej
Marki Internetowe na polskim rynku

23 września w Warszawie odbyła się konferencja Digital Day, której tematem był Internet i digitalizacja w biznesie, marketingu i życiu codziennym. Podczas spotkania ogłoszono wyniki badania BAV dotyczącego marek portali i usług internetowych. W opinii respondentów (cała populacja) najsilniejsze marki internetowe w Polsce to: Google , Skype , Gadu-Gadu , Allegro i Wikipedia .

czytaj dalej