e-mail sitemap content strona główna

Podgląd RSS


polska.pl - wiadomości polska.pl - wiadomości

http://rss.polska.pl/news.xmlWojskowe święto
Bitwa z 15 sierpnia 1920 roku jest uznawana za jedną z 18 wielkich bitew, które wpłynęły na historię świata i stoi w jednym rzędzie z takimi bataliami jak bitwa pod Maratonem, uwolnienie Orleanu przez Joannę dArc czy klęska Napoleona pod Waterloo. Pod Warszawą powstrzymany został pochód Armii Czerwonej, która parła na Europę, chcąc uszczęśliwić jej mieszkańców zdobyczami bolszewickiej rewolucji. Uratowało to stary kontynent przed wprowadzaniem ustroju pokoju, równości i sprawiedliwości na czerwonoarmijnych bagnetach.


Rozmaitych żartów moda staroletnia
Prima Aprilis to dzień żartów, wodzenia za nos, wyprowadzania bliskich i obcych w pole. Usłyszane dziś opowieści należy traktować z pogodną podejrzliwością, a przeczytane w prasie wiadomości trzeba przesiać przez sito poczucia humoru. Nietaktem jest obrażalstwo, ponieważ pierwszy kwietnia sprawdza poczucie humoru które - jak podkreślają psychologowie - jest miarą naszej inteligencji.


2 miliony nazw w domenie .pl
W nocy z 3 na 4 stycznia 2011 roku w prowadzonym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) krajowym rejestrze domen internetowych została zarejestrowana dwumilionowa domena pod nazwą tu-tam.pl. W ciągu dwóch ostatnich lat ich liczba wzrosła o 100 proc. Dwadzieścia lat po przyłączeniu do Internetu Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem ilości zarejestrowanych domen.


Sondaż preferencji wyborczych

Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, to na Platformę Obywatelską głosowałoby 33 i pół procent Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 24,4 procent. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 16,6 procent głosów.
Tomasz Adamek liczy na silniejszych przeciwników w 2011 roku
Tomasz Adamek wchodzi w 2011 rok z nadziejami na jeszcze większe sukcesy, niż te, które osiągnął w kończącym się roku. Dla najbardziej znanego w świecie polskiego pięściarza ostatnich 12 miesięcy było pierwszym pełnym rokiem w wadze ciężkiej. Pokonał Jasona Estradę, Chrisa Arreolę, Michaela Granta i Vinnyego Maddalone.


Wiceszef Platformy Obywatelskiej ocenia rok 2010
Wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński ocenia rok 2010 jako trudny dla Polski z wielu powodów. Jednym z nich był brak pewności, że nasz kraj przejdzie pozytywnie przez światowy kryzys. Pozostawało pytanie czy zapaść finansowa wróci drugą falą, czy też będzie można spokojnie planować dalszy rozwój Polski.


Podczas zabawy fajerwerkami zachowajmy rozwagę
Rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Pożarnej Paweł Frątczak apeluje o rozwagę podczas zabawy fajerwerkami w czasie nocy sylwestrowej. Co roku z powodu nieodpowiedniego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami dochodzi do wielu pożarów oraz wypadków, w których tracą zdrowie amatorzy fajerwerków.


Konsultacje społeczne dot. energetyki jądrowej
WWF Polska weźmie udział w konsultacjach społecznych dotyczących oddziaływania na środowisko energetyki jądrowej. Na stronie internetowej ministerstwa gospodarki uruchomiono specjalny adres e-mail, na który od dziś można przesyłać wszelkie uwagi dotyczące tej kwestii.


Debata o OFE
Opozycja uważa, że rządowe propozycje dotyczące OFE to wyłącznie łatanie dziury budżetowej. Premier zapowiedział dziś, że jego rząd chce, by od 1 kwietnia przyszłego roku składka ubezpieczenia emerytalnego trafiająca do Otwartych Funduszy Emerytalnych zmniejszyła się z 7,3 procent do 2,3 %. 5 procent będzie kierowane na osobiste, indywidualne konta emerytalne, pozostające w II filarze, ale operatorem tych funduszy będzie ZUS.


Nowe internetowe kanały tematyczne Polskiego Radia
Polskie Radio uruchomiło na platformie internetowej moje.polskieradio.pl kolejne dwa kanały tematyczne: „Las” i „Morze”. Nowa propozycja Polskiego Radia skierowana jest dla słuchaczy, którzy zmęczeni są codziennym zgiełkiem z chęcią posłuchają odgłosów natury.


Premier o minionym roku i planach na 2011 r.
Premier Donald Tusk uważa, że rok 2010 był dla Polski trudny, jednak państwo poradziło sobie z trudnościami. Szef rządu wymienił takie dramatyczne wydarzenia, jak powodzie, katastrofa smoleńska i światowy kryzys ekonomiczny.


Wstrząs w kopalni miedzi Rudna w Polkowicach. Trzech górników nie żyje.
Żaden z trzech górników uwięzionych po wstrząsie w kopalni miedzi Rudna w Polkowicach na Dolnym Śląsku nie przeżył. 24 górników udało się wydostać na powierzchnię. Kondolencje rodzinom tragicznie zmarłych górników złożył premier Donald Tusk. Zapewnił ich o swojej solidarności i obiecał także pomoc.


Od dziś obowiązują nowe listy leków refundowanych
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno poinformował, że niektóre leki będą tańsze, pojawią się też nowe specyfiki. Na liście znajduje się blisko cztery tysiące produktów leczniczych.


Sławomir Peszko zagra w FC Koeln
Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski pozytywnie ocenia transfer Sławomira Peszki do FC Koeln. 25-letni piłkarz wykorzystał zapis w umowie wiążącej go dotychczas z Lechem Poznań i od przyszłej rundy będzie reprezentować barwy drużyny zajmującej 16. miejsce w tabeli Bundesligi.


29. rocznica zawieszenia stanu wojennego
Mija 29. rocznica zawieszenia stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku. Stan wojenny trwał 586 dni. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 roku. Kilka dni przed zawieszeniem zlikwidowano ośrodki internowania i zwolniono uwięzione tam osoby, z wyjątkiem kilku działaczy NSZZ Solidarność i KOR, których osadzono w więzieniach.